"Civil War" Dosyası / İnceleme

Bu inceleme yazısının konusu, neredeyse tüm dünyanın 2 tarafa ayrıldığı "Civil War" konusu.

"Civil War" Dosyası / İnceleme
"Civil War" Dosyası / İnceleme
"Civil War" Dosyası / İnceleme

2006 yılında çıkan İç Savaş'ın 10 sene sonra filmi çıkmasıyla herkesin haberdar olduğu Kaptan Amerika vs. Tony Stark olayını masaya yatıralım.

Öncelikle İç Savaş'ın olayı zaten, devletlerin süper kahramanların yol açmış olduğu yıkım ve ölümlerden ötürü her birini farklı yerlerde görevlendirmesi ve eğer askeri kuvvet durduramazsa kahramanların olaylara müdahale edeceği bir anlaşma sunuluyor. Aynı zamanda bu anlaşmada tüm süper kahramanların gerçek kimliğini açıklaması gibi bir madde de buluyor. Bu anlaşmadaki en önemli madde zaten budur. Bu madde yüzünden ne gibi bir sonucun doğacağını kimse düşünmemiş. Bu madde yüzünden anlaşmayı kabul eden Örümcek Adam kimliğini açıkladığı için May Hala vurulmuştur. Burada benim tarafın Kaptan Amerikadır. Sizinki belki Demir Adam'dır.

Filmde ise Bucky'nin Stark'ın annesini ve babasını öldürmesi olayı, anlaşmanın önüne geçmiştir. Öncelikle objektif bakarsak burada her iki tarafında kendince haklı yönü var. Demir Adam ailesinin öldürülmesi yüzünden Bucky'e öfke duyar. Ama şöyle bir şey var. Bucky bunu hafızası silinmişken yaptı. Şimdi diyeceksiniz ki "Herşeyi hatırlıyorum" lafı nerden çıktı. Bucky'nin zaten her görevi sonrasında hafızası siliniyor. Kış Askeri filminde ise HYDRA düştükten sonra serbest kalıyor. Ve müzeye gidip hayatını okuyor. İç Savaş filminde Steve ile olan konuşmasında Steve'in annesinden bahsediyor. Bu da demek oluyor ki Bucky'nin hafızası yavaş yavaş yerine geliyor. Sonuçta kendi biyografisinde "Sarah Rogers" ı okumuyor ya. Hafızası yavaşça yenilenen Bucky, Stark cinayetini de belki ekranda gördüğü için hatırladı. Kısacası "Herşeyi hatırlıyorum" lafı Bucky'nin hafızasının sonradan geldiği için söylediği bir laftır. Tabi o anda söylemek ne kadar mantıklı ama. Stark ise zeki bir adam olmasına rağmen fevri bir çıkış yapıyor. Ama bunları düşünmesi gerekiyor. Hiç değilse intikamın acısını hafifletmeyeceğini anlaması gerekiyor. Black Panther'in babası bir kaç gün önce ölmesine rağmen, babasının katilini öldürmeyip üstüne hayatını kurtarıyor. Ama Stark ise aradan 20 yıl geçen bir cinayetin intikamını hala alma peşinde. Black Panther'ında dediği gibi "İntikam seni tüketmiş" lafı tam Stark'a söylenecek söz. Neyse Stark'ı fazla gömdüm. Hadi o an bunların hiçbirini düşünmemiştir. İntikam almak istiyordur. Birşey diyemem.

Steve Rogers;
Kaptan Amerika olmadan önce kavgadan asla kaçmayan, dayak yese bile ayağa kalkan, bombanın üzerine atlayan, ve bayrağı indirmek için direğin çivisini söken, cesur,yürekli, zeki ve fedakar birisidir. Üstelik bunları astım hastası, kısa boylu ve cılız haliyle yapmıştır. Babasını hiçbir zaman görmemiş ve annesini de 20'li yaşlarında kaybetmiştir. Deneye girdikten sonra peki ne değişti. Sadece fiziki olarak daha da güçlendi. Daha mı vatansever oldu, daha mı cesur oldu, daha mı zeki oldu. Küçük cılız biriyken neyse kaslı ve insanüstü özelliklerlede o. Yani bu adam süper kahraman olmadan öncede aynıydı sonrada.

Tony Stark;
Demir Adam olmadan önce silah üreticisi, kendi dediği gibi zampara, manken kadınlarla düşüp kalkan, zeki,becerikli ve kendinden başkasını düşünmeyen biriydi. Babasıyla hiçbir zaman iyi anlaşamadı. 20-25 yaşlarındayken ailesini kaybetti. Belkide kaybedeceği biri kalmadığı için bu denli bencil ve kibirli biri olup çıktı. Belki eğer kaçırılmasaydı hayatının sonuna kadar şımarık bir zengin olarak yaşayacaktı. Ama kaçırıldıktan sonra kurtulmak için Demir Adam oldu. Demir Adam olduktan sonra ise hayatın önemini gerçekten anladı. Kendisini kaçıran teröristlerin masum insanlara yaptığını gördü. Ve ders çıkardı. Ardından değişti. Artık bencil biri değildi. Ama tekrar dediğim gibi eğer kaçırılmasaydı bencil, kibirli ve şımarık biri olarak yaşayacaktı.

Şimdi gelelim bu iki karakter arasındaki farka. Steve Rogers belki hayata daha erken atıldığı için böyle biriydi. Tony Stark ise zorda kaldıktan sonra hayatın önemini anladığı için belki değişti. Steve her zaman aynıydı. Hiçbir değişim geçirmedi. Süper asker olmadan öncede aynıydı sonrada aynıydı. Tony ise Demir Adam olmadan önce farklı sonrasında farklı biri oldu. Ama yinede sonuç olarak ikiside insanlar için savaştı. Biri 70 yıl buzda yattı biri ise ölmek zorunda kaldı. Hemde ikiside yaşamaları gereken en iyi anlarda bunları yaşadılar. Ama hala insanlar bu iki karakteri karşı karşıya koyup birbirlerine laf atmakta. Dediğim gibi Kaptan Amerika serumsuz da aynı ama Tony farklı.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0