FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !

Fifa 20'ye dair oyun içinde yapılan yenilikleri derledik.

FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !
FIFA 20 Kariyer Modu Yenilikleri !

PES 2020'nin ipleri elinden bırakmamak istemesinden olacak ki FIFA 20 bu rekabet sonucu oyunda bir çok yeniliğe gitti. Kariyer modunda iddialı bir şekilde gelen PES'in altında kalmamak için FIFA'nın yaptığı yeniliklere bir göz atalım;

1-Basın Toplantıları

FIFA 20'de önceki Fifaların aksine maç öncesi basın toplantıları bir ara sahne ile yapılacak ve gazeteciler bizlere sorular yöneltecek. Verdiğimiz cevaplara göre takımızın morali düşecek ve artacak. Böylelikle oyun içerisinde özgün hikayeler yaratmamız sağlanacak. Üstelik bu toplantıların sayısı önceki oyunlara göre artacak ve maç sonu toplantıları da düzenlenecek. Gazetecilerin bizlere sorduğu sorular ise özgün, dinamik; sonuca, atılan gollere, rakibe, sezonun bölümüne veya müsabakanın aşamasına göre şekillenecek.

2-Oyuncu Görüşmeleri

Yine önceki Fifaların aksine bu sene oyun içerisinde takımızda bulunan oyuncularla görüşme halinde olabileceğiz. Önceki Fifalardan farklı olarak oyuncularla birebir iletişim kurabileceğiz ve en önemlisi onlara cevap verebileceğiz. Bu oyuncunun moralini etkileyip maçta iyi oynayıp oynamamasını önemli ölçüde değiştirecek.

3-Oyuncu Morali Sistemi

Moral, oynama süresi, maaş beklentileri, bir oyuncunun sahadaki performansı ve takımın gidişatı gibi çeşitli faktörlerden etkilenecek. Öte yandan Basın Toplantılarındaki sorular ve daha önce belittiğimiz gibi oyuncularla 1’e 1 görüşmelerdeki yanıtlar da oyuncuların moralini etkileyecek. Moral maçlardaki performansı önemli ölçüde değiştirecek.

4-Teknik Direktör Özelleştirmesi

Geçen oyunların aksine görünüşümüzü oyunun bize verdiği 7-8 adam arasından seçmeyip kendimiz istediğimiz gibi kostümize edebileceğiz. Giysi çeşitliği ve yüz detayları bakımından oyun bize büyük bir alan sağlayacak. Bu oyunda kendimizi daha fazla hissetmemize hizmet edecek.

5-Canlı Haberler Ekran Görüntüleri

Artık oyunda haber anları yandaki ekrandan paylaşılırken maç içi görüntüler kullanılacak. Böylelikle haberin ve maç içerisinde attığımız gollerin bizlere daha özel hissettirmesi sağlanacak.

6-Lig Arayüz Temaları

Lig maçlarına çıkmadan önceki arayüzler de yenilenmiş. Şimdilik beş yeni ligin arayüzünün olduğunu biliyoruz. Bunlar Premier Lig, Bundesliga, Lig 1, La Liga ve MLS. Ayrıca Şampiyonlar Ligi ve Avrupa liginin arayüzünün farklılığı da devam edecek.

7-Dinamik Oyuncu Potansiyeli

 Oyunda artık oyuncu potansiyelleri değişebilecek! Eskiden sabit olan potansiyeller oyuncunun formuna ve sezon içerisinde maçlarda gösterdiği performanslara bakarak düşüp yükselebilecek. 

8-Diğer Ufak Değişiklikler

a) Yeni Görüşme Ortamları

İnteraktif görüşme sahnelerini çeşitlendirmek için Lüks Teras ve Restoran adlı iki yeni ortam oluşturdu. Artık oyuncularla sözleşme imzalak için sürekli aynı sıkıcı ofis kullanılmayacak. 

b) Düzeltmeler ve Dengeleme Değişiklikleri

 • Bir oyuncuyu aday listesine eklemek ve ilgili oyuncuyla anında Transfer Merkezine gitmek için Oyuncu Eylemleri açılır penceresine bir seçenek eklendi.
 • Oyuncu niteliklerinin karşılaştırılmasını kolaylaştırmak için Takım Yönetimi katmanı yeniden tasarlandı.
 • Milli Takım Teknik Direktörlüğü iş tekliflerini yeni bir kariyerin başında devre dışı bırakma seçeneği eklendi.
 • Oyunun oluşturduğu jenerik genç oyuncuların başlangıçtaki Soğukkanlılık nitelik değerleri yükseltildi ve oyuncu gelişimi fizik gücü, mental ve beceri nitelikleri arasında paylaştırılarak daha fazla fiziksel gelişim olması sağlandı. (Kanımca en önemli yenilik)
 • Jenerik genç oyuncular oluşturulurken bir ülkedeki etnik köken dağılımı geliştirildi.
 • Başlangıçtaki maaş bütçesi payı bir miktar artırıldı.
 • Savunma oyuncularının değerleri, transfer pazarındaki son gelişmelere bağlı olarak artırıldı.
 • Normal sezonun sonunda playoff’ların oynandığı liglerle ilgili çeşitli sorunlar çözüldü. Lig hedefleri artık olması gerektiği gibi normal sezon sıralamaları yerine playoff’ları temel alıyor. Şampiyonluk kutlamaları playoff’ların sonunda gerçekleştiriliyor.
 • Yapay zeka takımlarının ilk 11’lerini belirlemekte kullanılan algoritma geliştirildi. Artık rakibinizin önemli maçlarda ideal ilk 11’ini kullanmadığı durumlarla çok daha seyrek karşılaşacaksınız.
 • 19 oyunundaki oyuncularımızdan alınan geri bildirimler doğrultusunda Kariyer Modu’ndaki kayıt sayısı 8’e yükseltildi.


c) Müsabaka Değişiklikleri

 • Çeşitli sıkışıklık sorunları düzeltildi. FA Cup 5. Tur Rövanş Maçının kaldırılmasıyla İngiltere liglerindeki fikstür sıkışıklığı azaltıldı ve bu sezon kış arası yapılacak. English Championship’in gerçekteki takvimini biraz değiştirerek sezon sonunu biraz ertelendi. Bu sayede Championship turlarıyla Avrupa kupalarındaki maçların çakışması gibi durumlar söz konusu olmayacak. Hafta ortasında yapılan lig maçlarıyla Avrupa kupalarındaki maçların çakışması konusunda çok sayıda sıkışıklık sorunu bildirildi ve bu durum gerçek hayatta mümkün olmasa da Kariyer Modu’nda yaşanabiliyordu.
 • Spanish Supercup için yeni bir format ve takvim eklendi.
 • Austrian Bundesliga gibi playoff’lara ayrılan ve puanları bölen ligler için puanları aşağıya yuvarlama desteği eklendi.
 • Futbola yeni eklenen bu kuralı destekleyen tüm müsabakalara uzatmalarda 4. oyuncu değişikliği hakkı eklendi.

(8. Kısım direkt EA'nin resmi sayfasından alıntıdır.)

Bizim Görüşerimiz

Bu yenilikler bu sene çıkacak FIFA'ya oldukça coşmamızı sağladı. Elbetteki bu yeniliklerin ne kadarının başarılı olacağını ilerde göreceğiz ama bu anlatıların hayali bile bizi oldukça cezbediyor. PES ile FIFA arasındaki rekabetin bi sonucu olarak gördüğümüz bu yenilikler gibi bir çok şey için bu rekabetin asla bitmemesini diliyoruz. 

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1