Mindhunter 2. Sezon İncelemesi

Netflix'in en iyi dizilerinden biri olan Mindhunter'ın 2. sezonu nasıldı? Bu sorunun cevabını hem spoilersız hem spoilerlı olarak bu yazıda bulabilirsiniz.

Mindhunter 2. Sezon İncelemesi

Mindhunter'ın Konusu Ne?
Gözümde Netflix'in en iyi dizilerinden biri olan Mindhunter, 2. sezonuyla 2 yıllık bir aranın ardından geri döndü. Suçlu psikolojisini inceleyen iki FBI ajanı ile başlayan hikaye, daha sonra ufak katılımlarla Amerika'da ses getiren bir projeye dönüyor. Özel ajanlar Holden Ford ile Bill Tench, Dr. Wendy Carr'ın da yardımlarıyla hüküm giymiş süper suçlularla konuşarak, "Katiller neden öldürür?", "Katiller nasıl öldürecek hale gelir?" gibi soruların cevabını arıyor. Böylelikle suçlulardan bazı profiller oluşturarak bir çok cinayeti çözmeyi kolaylaştırıyorlar. Mindhunter, suçlu psikolojisi odaklı bir drama dizisi diyebilirim kısaca.

2. Sezon Değerlendirme (Spoilersız!)
Sezon genel hatlarıyla iyiydi ancak ilk sezonun gerisinde kaldığını düşünüyorum. Hikaye ve diyaloglar olarak gene iyi bir sezon olsa da ilk sezonun aksine olaylar daha kopuk kopuk yaşanıyor. İlk sezonun yıldızı olan hatta modern çağın Sherlock Holmes'ü lakabını alan Holden Ford, senaryo içerisinde bu sezon o kadar da ön planda değildi. 

Oyunculuklar olarak gene harika bir iş çıkaran Mindhunter'da özellikle Jonathan Groff, Holt McCallany ve Anna Torv üçlüsü bu sezonda gayet iyiydi. Her dizi gibi yeni sezonda kadrosunda yeni karakterlere yer veren Mindhunter, bu yaptığı bazı değişiklere rağmen ilk sezonun üstüne pek bir şey koyulamamış. Ancak yeni karakterleri de casting ve oyunculuk olarak beğendim.

Sinematografi olarak bu sezonda tekrar buram buram kalite kokan Mindhunter için biraz daha detaylara girmek istiyorum. Unutmadan, Mindhunter'ın 2. sezon incelemesini spoilersız bir şekilde kanalımda bulabilirsiniz. Video hemen altta bakın izleyip kanalıma destek olursanız sevinirim.

 


DİKKAT! Spoiler Tehlikesi!
Atlanta'da gene belayı üstüne çeken ve elinde aniden bir cinayet dosyası bulan Holden Ford, daha önce Bill Tench yaptığı araştırmalar ve kendi hisleriyle hatasız bir profil oluşturmayı başarıyor. Ne biliyim Holden ya bu da biraz şov bence! Neyse. Çevresindekilerin dediklerine rağmen kafasında oluşturduğu profile göre ilerleyen Holden, tepkilere rağmen aslında gene haklı çıkıyor diyebiliriz. Ancak bir kez daha bürokrasi ve politika kurbanı olan Holden, bir kez daha zaferinin tadını çıkaramıyor diyebilirim. 

Irkçılığı, Atlanta merkezli oalrak tekrar tekrar ve tekrar izlediğimiz Mindhunter, Bill Tench ve aile problemleri sebebiyle kopuk kopuk geçen bir hikayeye sahipti. Bu sezon için bu gerekli miydi peki? Bence mantıklı bir tercih olabilir. Eğer 'Neden?' diye soracak olursanız; Bill Tench daima suçlulara Holden'dan farklı bir gözle baktı. Holden tüm bu cinayetleri "Ne için yapmış olabilir?" diye incelerken Bill ise sadece "Yapmak istedi. Yaptı!" olarak değerlendirerek çok derinlerine inmedi aslında. Ama bu sezon gördüğüm bir kaç sahnede Bill'in üvey oğlu Brian'ın bazı katillerin çocukluğu gibi hareket etmesiydi. Bu sezon Mindhunter'da Bill'in düşünce yapısını değiştirecek bir dizi olayın temeli atılmış olabilir aslında kısaca. 

Genel hatlarıyla beğendiğim bir sezondu ama ilk sezon kadar beğenmediğim bir sezondu diyebilirim. Ama 3. sezondan çok ümitliyim diyebilirim. Kansas'ta sık sık gördüğümüz suçlumuz 3. sezonun ana konusu olabilir. Ben Atlanta ve Kansas'ın ortak bir dosya ile devam edeceğini düşünüyorum. 

Tamam Tamam Konuyu Toparlıyorum!
Bir dizinin en zor sezonu ikinci ve final sezonu diye düşünürüm her zaman taslak olarak. Mindhunter'da biraz bunun kurbanı oldu denebilir. Çok iyi kurgulanmış bir ilk sezonun ardından beklentiler zaten everest olmuşken ne izlesem böyle olurdum sanırım. Ama bu izlediğim 2. sezonu biraz orijin hikayesiyle harmanlayıp ilk sezon gibi izleseydim, muhtemelen çok beğenirdim. Bu yüzden Mindhunter'a haksızlık etmek istemiyorum. İyi bir sezondu. Sadece ilk sezonun üstüne çok bir şey koyulamamış. Sezonun en büyük eksiği buydu diyebilirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Okumaya devam etmek isterseniz sitemizin ana sayfasına gidip diğer yazar arkadaşlarımın yazılarına da bir göz atabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. Çıkın, gezip dolaşıp eğlenin ama asla dizisiz kalmayın :)

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0