Seinfeld: Neden en iyi?

1989'dan günümüze halen en iyi sitcom olarak gösterilen Seinfeld neden bu kadar iyi? Seinfeldi tanımak ve incelemek üzerine...

Seinfeld: Neden en iyi?
Seinfeld: Neden en iyi?

Seinfeld: Neden en iyi? 

 

Açıkçası Seinfeld'i neresinden tutup anlatacağımı bilemiyorum, çünkü karakterlerden, dizinin mizah anlayışına, birçok insan tarafından neden çekilmiş en iyi sitcom olarak gösteriliyor olmasına kadar bahsedilecek birçok başlık var...Fakat şansımı deneyeceğim. 

Önce biraz Seinfeld'den bahsedelim.Seinfeld 1989'da ilk bölümü NBC'de yayınlanan, 9 sezon 180 bölüm boyunca yayın hayatına devam etmiş olan, çok kez Emmy ödülü kazanan, nevi şahsına münhasır ve aynı zamandan çoktan kültleşmiş amerikan yapımı bir sitcom.

Seinfeld, dizinin isminin de aslında geldiği yer olan Jerry Seinfeld, George Constanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer isimli 4 karakterin gündelik hayatlarını konu alıyor, fakat gündelik hayat deyince hemen günümüzde çokça izlenen friends, how i met your mother gibi sitcomlarla bir tutmayın.Evet aslında sitcom, tanımı gereği [(sitcom:situation comedy; durum komedisi) konu bütünlüğü açısından art arda gelen olaylara ya da bir hikayeye dayanmaktan ziyade, daha çok senaryoya dayanan, genellikle kısa süreli tv showu] gündelik hayata dayanır.Fakat benim burada üstüne basmak istediğim nokta, Seinfeld'in büsbütün apaçık bir konusunun olmaması. Günümüzün ve belki son 20 senenin en çok izlenen dizilerinde komedinin yanında vurgulanan dostluk, arkadaşlık, aşk gibi kavramların zerresini Seinfeld'de bulamıyor olmamız.Bu cümle belki aklınızda negatif şeyler çağrıştıracaktır, özellikle romantik komedilerin günümüzde - özellikle ülkemizde- ne kadar çok rağbet gördüğünü düşünecek olursak, fakat kanımca Seinfeld'i farklı kılan şey de bu oluyor. Yalnız Seinfeld'i farklı kılan tek şey bu değil. Burada biraz karakterlerden bahsetmem gerekiyor.

 

İlk olarak dizimizin isminin de geldiği karakter yani jerry seinfeld; bir komedyen, bencil, umursamaz aynı zamanda diğer karakterlerin etrafında toplandığı insan diyebiliriz, kalan 3 karakterimiz Jerry'nin bir şekilde arkadaşıdır.Elaine eski sevgilisi, George liseden arkadaşı, Kramer ise komşusudur.Dizinin başrolü gibi gözükse de bana kalırsa başrol George Constanzadır, fakat ondan daha sonra bahsedeceğim.Elaine Benes grubun en zekisi ve en entelektüelidir, bunu kendi de bilir ve kendini onlardan rahatlıkla üstün görür, aynı zamanda kıskançtır da ve her seinfeld karakteri gibi o da biraz bencildir.Cosmo Kramer ise kanımca dizinin en karikatürize karakteridir, çalışmaz, delice fikirleri vardır, kadınlar ona bayılır, çok sakardır,  garip bir şekilde muhteşem bir hayat yaşar.Jerry'nin evine çat kapı girişleriyle ünlüdür, şunu es geçmek istemem belki de Michael Richards'ın şahane oyunculuğuyla kramer biraz daha anlam kazanır, çünkü dizimizin '"deli" karakterini jest ve mimikleriyle var etmekte çok büyük bir payı vardır.

Sonunda dizinin düğümü ve kanımca gerçek başrolü olan George Constanza' dan bahsedecek olursak, içinde gram insan sevgisi olmayan, bencil,patavatsız,yalancı,kıskanç ve aslında en önemlisi üzerinde sürekli gezen kara bir bulut varmış gibi talihsizdir.Kronik bir başarısızdır. 

İşte bu pek de ideal gibi görünmeyen 4 karakterin başına onlar öyle olsun istese de istemese de her bölüm berbat şeyler gelir ya da berbat şeylere sebep olurlar ve biz içinde gram duygu olmayan bu diziyi 9 sezon boyunca kahkahalarla izleriz.

Aslında bunca karakteri şunun için anlattım, diziyi iyi yapan bir diğer şeyin de, içinde bencillik de kıskançlık da, büyük burunluluk da olan karakterleri izlemenin bize kendimizden bir şeyler varmış gibi hissettirmesi. - kimse itiraf etmek istemese de-. 

Son olarak Larry David ve onun mizah anlayışından bahsetmek istiyorum.Larry David dizinin hem yaratıcısı hem de senaristidir.Daha sonra Larry David'in kendini oynadığı dizi; Curb Your Enthusiasm'de de göreceğimiz gibi bu adamın kendine has bir mizah anlayışı vardır.Zaten Seinfeld'de de Constanza'yı o temsil eder.Larry David mizahını, komedi türünde bir talihsiz serüvenler dizisiymiş gibi hazırlar. 

 

Eğer bir sonuca bağlamak gerekirse kanımca işte tüm bu etkenler Seinfeld'i dünyanın en iyi sitcomu yapar.Larry David,kötücül duygular hakkındaki dürüstlük ve hiçbir mesaj verme güdüsüne,iyimser bir duyguya gerek duymadan sadece ve sadece komedi amacı ile varolmuş bir dizi olmayı başarması. 

 

Sanıyorum ki Seinfeld hakkında söyleyebileceğim başka bir şey yok, kafanızı yormayacak iyi bir sitcom arıyorsanız, Seinfeld'i  - e hazır telif de yemeden-  izlemenizi şiddetle öneriyorum. 

İyi seyirler...

 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
9
dislike
0
love
6
funny
2
angry
1
sad
2
wow
4