Spider-man Marvel Sinematik Evreninden Ayrılıyor mu ?!

Spider-man'in telif hakkı ile ilgili tartışma bir nebze dertleşme...

Spider-man Marvel Sinematik Evreninden Ayrılıyor mu ?!
Spider-man Marvel Sinematik Evreninden Ayrılıyor mu ?!
Spider-man Marvel Sinematik Evreninden Ayrılıyor mu ?!

Son zamanlarda çıkan söylentilere göre Disney, Spider-man: Far From Home'un gişede yaptığı işi gördükten sonra Sony ile yaptığı anlaşmada yeniliğe gitmek istedi. Anlaşmaya göre Spider-man sinema evreninde olacak ve solo filmlerin gelirleri Sony'e kalacaktı. Disney bu anlaşmanın daha fazla kâr getirmeyeceğini düşündüğünden olsa gerek Sonyden solo filmlerden pay talep etti. Bildiğimiz kadarıyla Sony anlaşmayı yenileme sıcak bakmıyor ve görüşmeler sürmekte. 

Bu görüşmelerin ayrılıkla sonuçlanmasını en içten dileklerimle aruzluyorum zira Dinsey'in Spider-man'ı benim içimi hiç mi hiç açmıyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse beni rahatsız eden Disney'in Spider-man'ı değil içinde bulunduğu evrendeki yan karakterler. Yan karakterlere karakter demek güç kendileri daha çok Disney'in yarattığı Stereo tiplerden oluşuyor. Örneğin May Hala bir animasyondan fırlamışçasına ve hayatında hiç problem yaşamamışçasına bir davranışlar dizisi sergiliyor. Hiç de kocasını kaybetmiş, yeğenine bakmak zorunda kalan "fakir bir mahallenin" kadını gibi değil. Ya da Spider-man'ın en yakın arkadaşı Ned, hiçbir derinliğe sahip olmadan yalnızca komedi unsuru taşıyan içi bomboş bir karakter. Pekala bunları bir kenara bırakırsak Disney'in bize yaptığı bir sahtekarlık mevcut. O sahtekarlıkta Marry Jane Watson daha doğrusu "MC".

Birinci filmin sonunda umursamaz espiriler yapan ve yine neredeyse hiç bir derinliği bulunmayan Michelle karakterinin Marry Jane olmadığı dile getirilmişti. Tamam o Michelle ama neden ona Marry Jane imiş gibi davranılıyor? Disney MC denince aklımıza Michelle'nin geleceğini düşünecek kadar masum mu? Elbette değil. Ben Spider-man ile büyümüş bir çocuk olarak eski Spider-manlar'ı çok özledim. Sorunlarla boğuşan Peter'i, Bir amacı olan MC'yi, zengin olsa da kendini bir türlü tamamlayamayan ve bunun duygusal problemlerini yaşayan Harry'i çok özledim. Kötü karakterin motivasyonun bir twist sahnesinde hızlıca açıklanması yerine yavaş yavaş, ilmek ilmek işlenmesini çok özledim. Tren sahnesindeki duygusallığı özledim... Disney ise tüm bunların köküne zakkum ekmekten çekinmiyor.

Elbetteki Disney kötü film çekmek amacıyla bunları yapmıyor. Ancak Disneyin bu formülü kesinlikle eski formüle göre daha çok satıyor ve daha az çaba gerektiriyor. Yalnızca Spider-man da değil, neredeyse her yapımda bu formülü kullanıyorlar. Disney'in filmler için çaba sarf etmediğinin en büyük ve en güncel kanıtı olarak Sony tarafından yapılan Spiderverse ile Far From Home kıyası gösterebilir. İşin kötü yanı çoğu eleştirmen bu sıkıntıların farkında olsa da yeni çıkan filmleri eleştirmekten uzak durmak zorunda. Zira Disney, Dünyanın en büyük reklam vereni. Bu işi profesyonelce yapanlar için Spider-man'i eleştirmek  ele geçecek bir çok fırsatı tepmek demek. Vaziyet böyle olunca bizde iyi bir insan olmakla, başarılı bir insan olmak arasında kalan Peter'i değil. Kahramcılık oynamak isteyen bir çocuğu izliyoruz. 

Disney sinemanın endüstürileşmesindeki en büyük aktör. Yaptıkları filmler fabrikada üretilmiş gibi gözüyor ve eleştiriye tutulması zor. Birçok firmayı satın alarak piyasada neredeyse tekelleşmesi de bu işin cabası. Bu yüzden ben de en azından çocukluk kahramanım olan Spider-man'ın onun elinden kurtulmasını umuyorum. Dileğim yalnızca yaşayan bir evrende, yaşayan bir Spider-man'ı tekrar beyaz perde de görebilmek.  

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1