Televizyonda film izlemek: TRT 2'nin muhteşem dönüşü ve gönüllerimizi fetheden film kuşağı

Televizyonda izleyecek film bulamamaktan yakınanlar için yeni bir alternatif: TRT 2

Televizyonda film izlemek: TRT 2'nin muhteşem dönüşü ve gönüllerimizi fetheden film kuşağı

TRT 2, yani Türkiye'nin ilk kültür-sanat kanalı... 

TRT 2'yi aslında hepimiz hatırlıyoruz, sadece hatırladığımızın farkında değiliz.Bob ross'un ekran önünde yağlı boya resimler yaptığını, "Şuraya bir ağaç çizelim" sözlerini kim unutabilir? Evet, işte o kanal TRT 2'ydi.Peki TRT 2'ye ne oldu? Bunun kronolojik açıklamasını alıntılayarak paylaşsam daha iyi olacak diye düşünüyorum. 

"TRT 2, 2001 senesine kadar TRT Gap ile ortak yayın yapmış daha sonra kültür ve sanat ağırlıklığı formatı bırakarak yerine 2001 senesinden itibaren Haber ağırlıklı TRT kanalına dönüşmüştür. 24 saat yayın hayatına devam eden TRT 2, 18 Mart 2010 tarihinde kendisine ait Karasal yayın frekanslarını TRT Haber'e bırakmış ve yayından kaldırılmıştır. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in yaptığı konuşma sırasında kültür-sanat ağırlıklı bir kanal açılacağını ve isminin ise TRT 2 olacağını belirtmiştir. TRT Genel Müdürlüğü 22 Şubat 2019 tarihinde TRT 2'nin tekrardan yayınına başlayacağı duyuruldu. 22 Şubat 2019 tarihinde 20:00 saatlerinde yayınlarına yenilenmiş olarak tekrardan başladı." 

İşte içinde bulunduğumuz senenin şubat ayında TRT 2 yayın hayatına yenilenmiş olarak böyle başladı... 

Peki neden TRT 2'den bahsediyorum? Çünkü tam sinefillere göre bir kanal! 

İlk olarak hafta içleri şahane bir film kuşağına sahip, sadece film kuşağıyla kalmıyor, filmden önce "film önü" ve "film arkası" isimli programlarıyla film hakkında tartışılıyor, yönetmenlerden bahsediliyor, aldığı ödüller konuşuluyor. "Sinema +" isimli geniş kapsamlı başka bir sinema programı daha var.Hem de yayınlanan filmlerin skalası o kadar geniş ki şaşırırsınız.

Eminim okur okumaz "Televizyonda çıkan film izlenmez, dublajlı" diyenler olmuştur, fakat TRT 2'de yayınlanan filmlerin çoğu altyazılı.

Sansür konusuna geleceksek, evet sansür var. Ancak anladığım kadarıyla pek sansür gerektiren filmler yayınlanmıyor. Bu demek değil ki iyi filmler yayınlanmıyor.Lübnan sinemasından tutun Fransız sinemasına kadar dünya sinemasının en seçkin örneklerini bulabiliyorsunuz.Özellikle de televizyonlarda sanat filmi izleyememekten yakınıyorsanız, TRT 2 sizin için biçilmiş kaftan.

TRT 2 yaz boyunca hafta içi her gün saat 21:00'de film yayınına başladı, genellikle öncesinde / sonrasında da eleştiri programları izleme şansı bulduk. Kış sezonu da bu şekilde sinema kuşağının devam edeceğini umuyoruz. Ayrıca meraklısı için, TRT 2'nin youtube kanalı da mevcut. Oradan da sinema-kültür-sanat temalı programlara göz atabilirsiniz. Kısacası, "ben zaten sadece sanat filmi izliyorum" diyenlerdenseniz, TRT 2'ye bakmanızı öneririmz

Tepkileriniz Nedir?

like
6
dislike
0
love
4
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3