The Boys 1. Sezon İnceleme

Amazon'un yeni Prime Orijinal dizisi The Boys'un 1. sezonunu izlemeyenler için spoilersız, izleyenler için spoilerlı olarak konuşalım

The Boys 1. Sezon İnceleme
The Boys 1. Sezon İnceleme
The Boys 1. Sezon İnceleme

The Boys'un Konusu Ne?
Bildiğiniz tüm süper kahraman tanımlarını unutun. 'Ya süper kahramanlar egoist, bencil ve şımarık olsalardı?" düşüncesiyle yola çıkan The Boys, süper kahramanlar ve insanların savaşını anlatıyor desem en iyi spoilersız konu özeti olur diye düşünüyorum. 

Marvel veya DC'den gördüğümüz bir çok kahramana benzer kahramanların yer aldığı The Boys'da Marvel'da Avengers, DC'de Justice League olarak tanıdığımız grubumuzun adı bu sefer The Seven. Adından anlaşılacağı üzere bu süper kahramanlar takımı 7 kişiden oluşuyor. Takımda yer alan kahramanlar ve onların benzerlerini de şu şekilde kısaca sayabilirim.

  • Deep: DC'nin Aquaman'i veya Marvel'ın Namor'u diyebiliriz Deep için. Gücü tahmin ettiğiniz üzere suyun içinde ortaya çıkıyor.
  • A-Train: DC'nin Flash'ı veya Marvel'ın Quicksilver'ı gibi bir speedster.
  • Queen Maeve: DC'nin Wonder Woman'ı tam olarak. Suit olarak bile fazlasıyla benziyor. 
  • Translucent: Marvel'ın Fantastik 4'lüsünde izlediğimiz Invisible Woman gibi kendisi bir görünmez adam. 
  • Black Noir: Özel gücü ne tam olarak göremedik. Ama dövüş becerisi ve silahlarıyla oldukça iyiydi. Marvel veya DC'den daha çok kendisini G.I.Joe'da ki Snake'e benzettim diyebilirim. Pek konuşkan değil.
  • Starlight: Gücü ışıklar birazda, DC'nin Starfire'ı veya Marvel'ın Eclipse'si denebilir. 
  • Homelander: Ve son olarak ekibin lideri Homelander. Superman eşittir Homelander desem kimse itiraz etmez sanırım. 

Spoilersız İnceleme
Öncelikle kısaca spoilersız olarak The Boys'u ele almak istiyorum. Pilot bölümün aksiyonu fazla olsa da dizi o kadar hareketli geçmedi. Sonuç olarak daha az CGI, daha az bütçe demek. İlk sezon için anlaşılabilir bir durum. Ama genede süper kahramanları izlerken zevk aldım diyebilirim. Özellikle suitleri oldukça beğendim. Dizinin cast seçimi, oyunculukları ve karakterleri gayet iyiydi. İsim olarak birilerini öne çıkarmam gerekse bu isimler kesinlikle Karl Urban'ın Billy Butcher'ı, Jack Quaid'in Hughie Campbell'ı ve Anthony Starr'ın Homelander'ı olurdu. Dizinin sezon finalini ise beklentimin azıcık altında kalmasına rağmen genede iyi buldum diyebilirim.

Dikkat! Spoiler İçerir
Biraz da spoiler olsun o zaman. Ünlü bir pop yıldızı gibi kendi hayran kitleleri olan New York'lu süper kahramanlarımızı aslında Ironman'in kazandığı alternatif bir Civil War geleceğinde görüyor gibiyiz. Tek fark süper kahramanlar devlete değil, Vought adında özel bir şirkete bağlı. Memur modda izlediğimiz süper kahramanlar, hem ünlü bir film yıldızı gibi halka oynuyor hem de gerektiğinde başka şehirlere satılıp sürgün edilebiliyor. 

Süper kahramanların göründüğü kadar mükemmel olmadığını düşünen bir grup insanla süper kahramanların savaşını izlediğimiz The Boys'da, daha sonra süper kahramanların aslında doğuştan bu güçlere sahip olmadıklarını, hepsinin deneylerle bu hale geldiklerini görüyoruz. Dizide Spiderman Far From Home'da Mysterio'nun yaptığı kahraman görünmek için kendi düşmanını yaratmayı bu sefer Homalander yapıyor. Bu düşmanlar projeksiyonlarla oluşturulan hologramlardan çok daha farklı tabi. Süper kahramanları süper yapan serumları, Işid gibi terör örgütlerine dağıtan Homelander, ileride alt edip kahraman olmak için süper teröristlerin yaratılmasına yardım ediyor denebilir. 


O Zaman Konuyu Toparlayalım
The Boys, sıkılmadan izlediğim bazen eğlenceli, bazen üzücü, bazen düşündüren kaliteli diyebileceğim bir dizi olmuş. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Spoilersız kısımda bahsettiğim gibi dizinin, senaryosunu, kahraman suitlerini, cast seçimleri ile oyunculuklarını ve bazı karakterlerini beğendim. Sezon finali ise beni tatmin etti. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Açıp izleyin derim, hepinize iyi seyirler.
 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0