Witcher ve Skyrim Denklemi

Witcher ve Skyrim arasında karşılaştırma...

Witcher ve Skyrim Denklemi
Witcher ve Skyrim Denklemi
Witcher ve Skyrim Denklemi
Witcher ve Skyrim Denklemi
Witcher ve Skyrim Denklemi

RPG yani "Role Play Gaming" oyun severlerin epey zamanını çalan ve tabiri caiz ise oynayanlarını dünyadan koparıp başka dünyalara aktaran bir oyun türüdür. Dünya genelinde epey bir seveni bulunur. Bu oyun türünün ön plana çıktığı belli başlı seriler vardır. Bunlar Baldur's Gate, Mass Effect, Final Fantasy... gibi serilerdir. ancak iki seri vardır ki oyun severleri ikiye bölmüştür. Bunlar Elder Scrolls ve Witcher serileridir. Elder Scrolls'un son oyunu Skyrim ve Witcher'ın son oyunu Witcher 3 bazında sevenleri arasında forum, sosyal medya, okul, hastane, darphane... Düşünebileceğiniz her yerde süregelen bir tartışma mevcuttur. Bu tartışma hakkında düşüncelerimiz şöyledir;

Öncelikle atlanan bir noktaya parmak basalım. Skyrim 11.11.11 tarihinde yayınlandı Witcher 3 ise 2015'de yayınlandı. Witcher'ın bir önceki oyunu ise 2011'de yani Skyrim ile aynı tarihte yayınlanmıştı. Yani esasında Skyrim'in çağdaşı olan Witcher 2: The Assasin's of the King'dir. Bu yüzden iki oyun teknik anlamda incelenirken bu dikkate alınmalıdır. Ya da her ne kadar etik olmasa da teknik kısım bir nebze Skyrim SE ile Witcher 3 arasında kıyaslanabilir. 

İşin teknik kısmında nasıl kıyaslarsak kıyaslayalım Witcher 3 işi önde götürüyor zira animasyon kalitesi, çevre grafikleri, ışıklandırma... gibi alanlarda Skyrim SE'den çok daha üstün durumda. Teknik anlamda bu kadar ileride olmasını çıktığı yıla bağlamakta kanımca yanlıştır zira 2011'de çıkan Witcher 2 de kanımca teknik olarak Skyrim'den üstün bir oyundur. Ancak tenknik olarak iyi olması, iyi grafikler ve motolar kullanması onu atmosferi daha kuvvetli bir oyun yapmıyor.

Atmosfer olarak ise Skyrim çok daha iyi konumda. Her ne kadar daha iyi grafikler kullansa da Skyrimde ki o dünyada var olma hissi Witcherde daha az. (Ya da ben Witcher'ı oynadığımda yaşım fazla büyümüştü.) Skyrim seni öyle bir şekilde içine alıyor ki oyun esnasında oyunda bulunan her şey gerçekten var oluyor. Müzikler elbette ki buna hizmet etmekte. Her ne kadar Witcher'ın müzikleri Skyrim'inkiler kadar başarılı olsa da Skyrim bunları kullanma anlamında daha başarılı. Hangimiz ejderhalarla savaşırken çalan "main" müziği unutabiliyoruz ki ?

İşin senaryo tarafına gelecek olarak Skyrim için pek iç açıcı konuşamayız zira oyun baş düşmanı asla bir tehdit olarak algılamamızı sağlayamıyor. Oyun boyunca hikayeyi pek sallamayıp farklı şeylere koşturuyoruz. Witcher'da ise durum farklı güzel, twistlerle dolu, iyi yazılmış bir senaryoya sahip. Bunun yanında yaptığımız seçimlerle senaryoyu etkileyebilmemiz de işin cabası. Senaryo anlamında Witcher, Skyrim'den çok çok daha üstün bir durumda. 

Gelelim işin dünyası tarafına. İki oyunda bu konuda muazzam derecede başarılı. İkiside dünyasının yaşadığını hissettiriyor. Yan görevlerin kalitesi çok üst düzeyde ancak ben bu alanda Skyrim'i daha başarılı görmekteyim zira Skyrimde ki yan görevlerin ana görevden neredeyse farkı yok. Bu fark Witcher'da hissediliyor. Skyrimde ise bu "her işin önemli olması" hissi dünyasına daha çabuk girmemizi sağlıyor. Ancak bizi bu dünyaya girdiğimizde rahatsız eden bir şey var. Vuruş Hisi!

Aslında bizi rahatsız eden bir şey VAR demekten ziyade yok demek daha doğru zira Skyrimde hiç bir şekilde vuruş hissi yok. Arada sırada giren bitiriş animasyonları bir nebze bu hissi yaratsa da kesinlikle yeterli değil. Fakat Witcher bu konuda aşmış durumda. O kadari iyi bir dövüş sistemi ve o kadar iyi bir vuruş hissi var ki oyunda dövüşmek kadar eğlencelisi yok.

Gelelim en "cafcaflı" bölüme. İşin RPG kısmı. İşin bu kısmı esasında en önemli kısım zira bu bizim oyunları bu oyunları esas sevme nedenimiz. Witcherde karakterimizi şekillendirmemiz pek mümkün değil zira adı belli, mesleği belli, kullanacağı silaha kadar belli! bizim seçtiğimiz ise yetenekleri ve zırh ağırlığı. Bu da hiç iç açıcı değil! Ben RPG oyunlarından benim istediğim karakteri yaratmama izin vermesini beklerken Witcher bir aksiyon oyunu gibi neredeyse bana hiç bir seçim şansı sunmuyor. Ancak Skyrim bu konuda aşmış durumda. Yaratabileceğiniz tonlarca varyasyon arasında bu sefer hangisiyle oynamak istersin diye soruyor adeta. Bu yüzdendir ki Skyrimi onlarca kez bitirmişken Witcher'ı bir kez bitirip kapattım. İşin RPG kısmında Skyrim'in ezici bir üstünlüğü bulunuyor.

Oyunların artılarını eksilerini belirttikten sonra nihayi bir karara varmak gerekirse, iki oyununda mükemmel olduğu gerçeğini göz ardı etmeden söylenebilir ki RPG deneyimi yaşamak isteyenler için Skyrim, daha çok aksiyona dayalı bir deneyim yaşamak isteyenler için ise Witcher çok daha iyi bir tercih olacaktır. İki oyundan da keyif almamız için hiç bir sebep yok. Ha, beni soracak olursanız. Sonuna kadar Skyrim...

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0