Wu Assasins 1. Sezon İncelemesi

Netflix'in yeni aksiyon dizisi Wu Assasins'in ilk sezonunu hem spoilersız hem spoilerlı olarak kısaca konuşalım.

Wu Assasins 1. Sezon İncelemesi

WU ASSASSİN'DE KİM?
Süper kahraman camiasına hayırlı olsun diyerek başlamak istiyorum. Wu Assasin, Wu Suikastçisi demek sözlüğe baktığımızda. Peki kim bu Wu'lar? Wu'lar metal, ağaç, toprak, su ve ateş elementlerini yöneten 5 kötümüz. Amaçları tabiki dünyayı yok etmek alıştığımız gibi. Wu Assassin'in işi de gene alıştığımız gibi onları durdurmak. Hem Wu'lar hem de Wu Assassin güçlerini tılsımlardan alıyor. Wu'ların güçleri kontrol ettikleri elementlerle alakalı olsa da bazılarının farklı güçleri de var. Metal Wu'sunun istediğinde insanlarla beden değiştirebilmesini veya Ağaç Wu'sunun hızlı iyileşebilmesini örnek olarak gösterebilirim. Wu Assassin ise ondan önce yaşamış Wu Assassinlerin yüzünü kendine maske yapıp kimliğini gizleyebiliyor. Gibi gibi şeyler işte, fazla sorgulamamak gerek sonuçta her mahalleye bir süper kahraman gerek değil mi?

SPOILERSIZ GENEL SEZON DEĞERLENDİRMESİ 
Bu bölümde sezonun beğendiğim ve beğenmediğim yanlarını kısaca yazmak istiyorum. Diziyi CGI açısından genel olarak ortalama görsem de özellikle bir iki sahnede efektler fazlasıyla sırıttı. Aynı şekilde gen genel olarak iyi çekimler izledik ama göze çarpan yani en azından benim farkettiğim gene bir iki ufak çekim hatası vardı. Dövüş sahneleri ve dövüş koreografileri açısından başarılı bir sezon geçiren Wu Assassins'in bence en iyi yanı kesinlikle müzikleriydi. Sezon boyu kullanılan müzikler gerçekten iyiydi. Konfüçyüs'dan Steve Jobs'a uzanan özlü söz diyalogları veya göndermeler dizinin dümdüz aksiyon etiketinden çıkması adına olumluydu. Vikings'in Lagertha'sı Katheryn Winnick veya Arrow'un Yao Fei'si Byron Mann gibi isimlerinde kadrosunda bulunduğu Wu Assasins'i oyunculuk ve cast seçimi olarakta beğendim. Gözümde tek eksi Iko Uwais olabilir. Lewis Tan - Iko Uwais değişikliği çok iyi olabilirdi. Böyle düşünmemin nedeni performanstan daha çok casting diyebilirim. Iko Uwais'i performans olarak beğenmeme rağmen hala casting olarak yetersiz olduğunu düşünüyorum. O zaman biraz da spoiler olsun. Ne dersiniz?

DİKKAT! SPOILER VAR!
Hala okumaya devam ettiğine göre ya sezonu bitirdin ya da hala elinde hamburger olduğu için o an sayfayı kapatamadın ve okumaya devam ediyorsun. Umarım ilk seçenek geçerlidir canım okurum çünkü spoiler yemeni hiç istemem. Neyse. Başlıyorum. Wu Assassins'in başında sezonun kötü adamı olarak Uncle Six'i izleyeceğimi düşünmüştüm ancak oğluna sevgisinden ötürü Ateş Wu'sunu Kai'a teslim eden Uncle Six, o zaman sağ kolu olan Zan tarafından daha sonra öldürülmüştü hatırlarsanız. Kai ise Arya Stark'ın ekranlara tekrar hatırlattığı o bıçak hareketiyle Toprak Wu'sunu öldürüp böylece iki Wu'ya sahip oluyor. Daha sonra tek amacı yüzyıllar önce kaybettiği ailesine tekrar kavuşmak olan aile babası kötümüz Alec McCullough yani Ağaç Wu'sunun planının sonuçları olarak Jenny ve Tommy Wah kardeşler yeni Ateş ve Toprak Wu'su olmak zorunda kalıyor. Alec McCullough ise her şeyin başladığı yere dönmeyi başarıp tam ailesine kavuşsa da Kai tarafından öldürülmekten kurtulamıyor diye sezonun önemli anlarını kısaca özetledikten sonra kısa bir değerlendirme yazmak istiyorum. Netflix bir iptal kararı almazsa, son sahnede tekrar gördüğümüz Ying Ying, yeni sezonların geleceğinin netleşmesini sağlıyor ama yeni sezonda ne izleriz pek bir fikrim yok açıkçası. Kai'ın Zan'den aldığı intikamı izleriz ama yanında izleyice ne sunacaklar tamamen soru işareti. Sezonun final bölümü için buruk ve yetersiz diyebilirim öncelikle. Diziye başlamadan bu kadar iyi bir sezon beklemiyordum ama sezon içerisinde bende oluşan beklentinin gerisinde kalan bir final bölümüydü.

GENEL DEĞERLENDİRME 
Wu Assassins, aşina olduğumuz o Çin aksiyonunu daha gerçekçi sahnelerle bize izletiyor desem karşı çıkan olmaz heralde. Eğer, Çin yapımlarının dövüş koreografilerini zaten seviyorsanız, Wu Assassins'de ilginizi çekebilir. Küçük eksiklere rağmen iyi bir sezondu diyebilirim. Wu Assassin için hazırladığım ve kanalımda paylaştığım inceleme videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Başka incelemelerde veya haberlerde görüşmek üzere, çıkın, gezin ve dolaşın ama en çok dizi izleyin :) 

 

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1